Novinky.cz: Sigma Lutín rozšiřuje výrobu filtrů

Výzkumný a vývojový ústav Sigma v Lutíně rozšiřuje výrobu ochranných filtrů do respirátorů. Linku, kterou se podařilo nově automatizovat za necelé dva týdny, spustí v tomto týdnu.

Sigma navýší svou výrobu o dvě třetiny a i přes rozsáhlou karanténu zahájí třísměnný provoz tak, aby uspokojila poptávku klientů. Ta přirozeně narůstá.

„Momentálně evidujeme objednávky v řádech tisíců, dodávky se pohybují v řádech čtrnácti dnů. Pokud bychom nezačali optimalizovat a automatizovat dílčí části výrobního procesu, objednávky bychom nebyli už absolutně schopní pokrýt,“ vysvětlil Václav Slovák z obchodního oddělení VVÚ Sigma.

Nejvyšší stupeň ochrany

Sigmě s automatizací pomáhá brněnská firma Acam Solution společně s dalšími partnery. Za spoluprací obou firem stojí CzechInvest, který nedávno pro podobné účely spustil s ministerstvem průmyslu a obchodu platformu Spojujeme Česko.

„Chápeme závažnost situace a chceme zkrátka pomoci. Celý projekt realizujeme formou zápůjček komponent, bezplatným poskytnutím odborných kapacit a výrobu dílců zajišťujeme pouze za vzniklé náklady, na kterých se podílí Sigma,“ říká jednatel firmy Acam Solution Pavel Bortlík.

Projekt podle něj zahrnuje expresní návrh velmi sofistikovaného řešení a samozřejmě také dodávky a instalace automatizační techniky zahrnující průmyslové roboty, kamerové navádění, laserové značení, odsávací, upínací a řídicí techniku, pneumatické prvky, funkční bezpečnost, nosné konstrukce a výrobu dílců. To všechno se podařilo za 11 dní.

Sigma má momentálně podepsanou smlouvu na dodávku čtyřiceti tisíc filtrů FFP3 s ministerstvem zdravotnictví. Domluvená je také s výzkumným týmem ČVUT, který filtry použije do nového respirátoru. Ten by měl při práci chránit hlavně zdravotníky v takzvané první linii. Firma zároveň dodává přímo do nemocnic, jejichž objednávky společně s těmi pro ministerstvo zdravotnictví odbavuje přednostně.

Ochranné filtry ze Sigmy splňují požadavky na nejvyšší stupeň ochrany FFP3. Součástí výroby každého je i výstupní kontrola, která zahrnuje stanovení hmotnosti, tlakového spádu a koeficientu průniku parafinového oleje tak, aby veškerá produkce dosahovala minimálních odchylek a špičkových výstupních parametrů.