SIGMA Výzkumný a vývojový ústav, s.r.o. se sídlem v Lutíně je předním specializovaným výzkumným, vývojovým a výrobním ústavem v České republice. Pokračuje ve více jak 150leté tradici čerpadlářského vývoje v kolébce výroby čerpadel v Lutíně.
Výzkumný a vývojový ústav je součástí SIGMA GROUP a.s., nově organizované čerpadlářské holdingové společnosti. Tradice výroby čerpadel započala v roce 1868, značka Neptunova trojzubce je registrována od roku 1922. Tato tradiční společnost vyrábí a dodává do celého světa čerpadla a čerpací stanice pro energetiku, vodní hospodářství, strojírenství, zemědělství, potravinářství, stavebnictví, chemii a petrochemii i domácnosti.
Management společnosti Sigma Výzkumný a vývojový ústav, s.r.o. usiluje, aby ústav byl
- špičkovým mezinárodním pracovištěm výzkumu a vývoje v oblasti čerpadel a čerpacích zařízení,
- specializovaným vedoucím a koordinačním pracovištěm souvisejícím s technickým rozvojem, normalizací a zkušebnictvím,
- experimentálním pracovištěm na ověřování nového výrobního programu,
- výrobcem a dodavatelem specializovaného sortimentu výrobků z oblasti ekologie, záchranářství a ochranných dýchacích filtrů.
Tyto cíle společnost garantuje profesionální úrovní svých výzkumných a vývojových zaměstnanců, špičkovou technologií a systémem jakosti EN ISO 9001. V případě Vašeho obchodního zájmu o zajištění výzkumných a vývojových prací nebo dodávek čerpacího programu nebo čerpadel SIGMA kontaktujte prosím naše obchodního oddělení.
STRUČNÁ HISTORIE SPOLEČNOSTI
Společnost SIGMA Výzkumný a vývojový ústav, s.r.o. byla založena 26. července 1996, avšak navazuje na dlouholetou tradici spojenou s výzkumem a vývojem čerpací techniky, která se datuje do 50. let 20. století. V té době existovala v podniku SIGMA Olomouc, n.p. dvě výzkumná a výpočtová střediska. Výzkumné středisko čerpací techniky v Olomouci a Výpočtové oddělení se sídlem v Lutíně. V roce 1958 se oba útvary spojují a v Lutíně vzniká Výzkumné a teoretické oddělení (VTO). Vyzdvihnout lze období let 1970 až 1985, kdy dochází k největšímu rozkvětu Výzkumného ústavu (1967 – založen Výzkumný ústav čerpadel, potrubí a armatur), spojenému s výzkumem a vývojem pro jaderné elektrárny s reaktory VVER 440 a VVER 1000.
Významným milníkem je pak schválení privatizačního projektu z 1.5.1992, v roce 1993 dochází k privatizaci podniku SIGMA Výzkumný ústav čerpadel, akciová společnost.
V roce 1995 byl Výzkumný ústav čerpadel začleněn jako divize do společnosti SIGMA Lutín, a.s.
V roce 1996 dochází k transformaci SIGMA Lutín na SIGMA Group a k rozdělení provozů na samostatné společnosti a vzniká Výzkumný ústav čerpadel, spol. s r.o.
V současné době tvoří společnost SIGMA Výzkumný a vývojový ústav, s.r.o. ve spolupráci s CENTREM HYDRAULICKÉHO VÝZKUMU spol. s r.o. základnu pro výzkum a vývoj na poli návrhu odstředivých čerpadel. Disponuje vlastní vývojovou dílnou, hydraulickou zkušebnou pro ověřování parametrů modelových představitelů čerpadel a provozem pro výrobu malých ochranných filtrů (MOF).
Předmět činnosti
- Výzkum, vývoj, projekce, výroba, opravy a odbyt v oboru čerpací techniky, dílců a příslušenství těchto strojů,
- výzkum, vývoj, projekce, výroba, opravy a odbyt v oboru malých vodních turbín a elektráren, dílců a příslušenství těchto strojů,
- výzkum, vývoj, projekce, výroba, opravy a odbyt v oboru vodokružných strojů, dílců a příslušenství těchto strojů,
- experimentální činnost v oblasti hydrauliky, pevnosti a dynamiky, včetně aplikací na ekologii, hygienu práce a provozní diagnostiku,
- poradenství v oblasti čerpací techniky, malých vodních turbín, malých vodních elektráren a vodokružných strojů včetně vydávání expertiz,
- poskytování vědecko-technických informací a normalizační činnost v oboru čerpací techniky,
- zámečnictví,
- kovoobráběčství,
- nástrojařství,
- automatizované zpracování dat,
- zkoušení strojního zařízení (vyjma živností vázaných),
- koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej,
- zprostředkovatelská činnost ve strojírenství, obchodě,
- certifikační služby – zkoušení, poradenství.
Výroba a dodávky:
- Axiální ponorná míchadla řady APM,
- univerzální ekologické čerpací agregáty řady UECA,
- mobilní čerpací stanice MČS,
- ponorné aerátory – mixery AM,
- čerpadla na vratné kaly řady PKC,
- plovoucí přenosné čerpací agregáty PPCA,
- vodní turbíny pro malé vodní elektrárny,
- čistící stanice odpadních vod ve spolupráci s ECOFLUID GROUP, s.r.o.,
- speciální práce a kooperace vývojové dílny.