Lidovky.cz: Sigma Group vyrobí 80 000 filtrů pro zachycení virů. Polovinu z nich použije ČVUT do respirátorů

Olomouc Prvních 40 000 částicových filtrů P3, které dokážou zachytit i viry, dodá ministerstvu zdravotnictví strojírenská skupina Sigma Group z Lutína na Olomoucku. Na dodávce stejného počtu filtrů se podnik dohodl s Českým vysokým učením technickým (ČVUT), které je použije do nového respirátoru vyrobeného na 3D tiskárnách.

Výroba 80 000 filtrů P3 by měla trvat zhruba dva měsíce. ČTK to v úterý řekl předseda dozorčí rady Sigma Group Milan Šimonovský.

Ministerstvo zdravotnictví už podle Šimonovského zaslalo závaznou objednávku na 40 000 filtrů P3 a s ČVUT byla dohodnuta dodávka stejného počtu, nyní se ladí detaily kontraktu. Sigma Group podle Šimonovského kvůli zakázce bude muset přizpůsobit výrobu. Částicové filtry P3 budou v Lutíně vyráběny ve dvousměnném provozu. Firma zavede další preventivní opatření, aby se snížilo riziko přenosu nákazy mezi zaměstnanci.

ČVUT špičkové respirátory vybavené filtrem P3 připravuje pomocí 3D tisku, příští týden už by měly vznikat stovky kusů denně. ČVUT chce v budoucnu denně připravit až 10 000 těchto ochranných prostředků, určeny budou hlavně pro zdravotníky a záchranáře. ČVUT už podepsalo memorandum s ministerstvem zdravotnictví.

Výrobu ochranných filtrů zakladatelé Sigmy Group zahájili v Lutíně v 30. letech minulého století. Firma má nyní v nabídce několik typů ochranných filtrů včetně modelu vyvinutého pro českou armádu. Výroba filtru P3 byla zahájena v roce 2003. Zařízení P3 chrání proti virům, bakteriím i pevným a kapalným částicím.ČTK

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/sigma-group-vyrobi-80-000-filtru-pro-zachyceni-viru-polovinu-z-nich-pouzije-cvut-do-respiratoru.A200326_103706_ln_domov_ele